Jdi na obsah Jdi na menu
 


Časopis Živa

22. 6. 2012

Časopis založil Jan Evangelista Purkyně již v roce 1853. V roce 2013 to tak bude 160 let od založení tohoto časopisu.Hlavním Purkyňovým pomocníkem při vydávání časopisu byl geolog Jiří Krejčí. Ačkoli bylo vydávání Živy v proudu let několikrát přerušeno, vždy si časopis zachoval původní Purkyňovy ideje.

ziva.png

Současná podoba Živy, časopisu pro popularizaci biologie

Po r. 1989 se zvýšil počet stran, stoupl také počet barevných fotografií a obrázků, jednotlivé články doplnily anglické souhrny a časopis se začal tisknout na kvalitní papír. Tyto změny i přes složité období v letech 1993–98 (kdy Živa kvůli nedostatku finančních prostředků málem zanikla) stále pokračují. Přibyla kulérová příloha (dnes černý tisk na ekologickém papíru) obsahující aktuální komentáře, recenze na knihy, výroční články, zprávy, diskuzní příspěvky apod. Plně barevné křídové strany kromě v Živě obvyklých témat zahrnují genetiku, molekulární biologii, virologii, mikrobiologii, parazitologii, imunologii aj. Některé příspěvky se snaží přiblížit čtenářům i nové metodické přístupy používané v biologii. Všechny články procházejí odbornými recenzemi, obvykle dvěma a jazykovou korekturou.

S redakcí časopisu úzce spolupracuje redakční rada tvořená předními odborníky zastupujícími jednotlivé vědní specializace. 

 

Zdroj informací:

Kolektiv autorů, Živa [online], [citace 2012-06-22], dostupné z:  http://ziva.avcr.cz